7 faktů, které byste měli vědět o běhu

Běhání je ideálním druhem sportu, který můžete praktikovat téměř kdykoliv a kdekoliv. Právě pro svou univerzálnost a skvělé výsledky je jedním z nejoblíbenějších druhů pohybu vůbec. Pokud mu dáte šanci. 

Jeďte si svým tempem

Pro běh je důležité vybavení. Jediné, které potřebujete, jsou kvalitní běžecké boty. Protože běh je velkou zátěží na klouby i klenbu, věnujte výběru bot zvláštní pozornost. Navštívit můžete také specializované obchody na běžeckou obuv, kde vám udělají analýzu došlapu, a pomohou vám vybrat vhodné boty přímo na vaši nohu. Pro oblečení volte pokud možno funkční materiály.

B2

Jeďte si svým tempem

Tempo má každý své a měl by se mu umět přizpůsobit. Nebývá proto dobré se s kýmkoliv porovnávat. Člověk, který s během začíná, by měl volit pomalejší, ale stabilní tempo, které je schopen držet po celou dobu běhu. Chytit správné tempo vám pomohou chytré hodinky nebo náramek, které měří i vaši tepovou frekvenci. 

Doplňujte energii

Ačkoliv běhání nejčastěji praktikujeme i z důvodu hubnutí a při jeho provozování tak jídla spíše ubíráme, měli bychom se zaměřit na správné doplnění energie. Tělo by nejen před, ale i po běhu mělo dostat správné živiny, aby i hubnutí bylo efektivnější. Dopřejte vašemu tělu správnou regeneraci.

Nezapomeňte na stretching

Běhat není jen o tom, že nazujete boty a vyrazíte. Pro celkovou regeneraci vašeho těla je důležité i celkové protažení. A to ideálně před během i po běhu. Dobře se tak zahřejete, než vyrazíte. Na konci cvičení zase podpoříte celkovou regeneraci. Pokud na koncový stretching budete zapomínat, další den vás budou více bolet svaly. 

B3

Jděte dřív spát

Odpočinek je klíčový nejen pro celkovou obnovu a regeneraci, ale i naši psychickou pohodu. Začínáte-li s pohybem, vždy si dopřejte kvalitní spánek, o který se rozhodně v žádném případě neochuzujte. Nemůžete-li dobře spát, snažte se zamezit všem rušivým vlivům, které by mohly mít vliv na kvalitu spánku. Je třeba omezit světlo z mobilních telefonů a televize, pořídit si kvalitní matraci, odpružený rošt, větrat a nejíst alespoň 2 hodiny před spaním. 

Najděte si motivaci

Najděte chuť a vůli vydržet. Možná se to lehce řekne, ale svou motivaci můžete podpořit několika způsoby. Začněte třeba běhat ve skupině. Mít parťáka na běhání je mnohdy mnohem lepší, než chodit sám. Je také dobré mít tréninkový plán a ze začátku si nastavit menší cíle, které budete více plnit, a které vás budou motivovat. Méně je zkrátka někdy více.

Zaměřte se na správnou techniku

Běh je sice jeden z nejpřirozenějších pohybů, ale správná technika je také velmi důležitá. Tělo byste měli zpevnit, ramena dát rovně. Pánev mějte v neutrální poloze, lokty ohněte do úhlu 90 stupňů. Ruce nechte uvolněné. Snažte se došlapovat na střed chodidla. Zavřete pusu a dýchejte nosem. 

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

TRIMM RIDER LADY černá XL - Dámské lyžařské kalhoty

3 810 Kč
Shop

Odlo STAND-UP COLLAR S/S 1/2 ZIP ORIGINALS LIGHT LOGOLINE černá L - Pánské funkční triko

999 Kč
Shop

TURBAT VATRA 2S Spací pytel, modrá, velikost 200 cm - zip uprostřed

2 040 Kč
Shop

Puma LIGA TRAINING RAIN JACKET červená XL - Pánská sportovní bunda

1 449 Kč
Shop

Under Armour SPORTSTYLE TRICOT JOGGER černá XXL - Pánské tepláky

1 599 Kč
Shop

Reebok OPP DELTA TEE bílá L - Dámské tričko

349 Kč
Shop